Зустріч з В’ячеславом Барановим, науковцем відділу археології Києва Інституту археології НАН України. Його доповідь «Як і навіщо підробляли візантійські гроші в давньоруському Києві?» присвячена невеликій свинцевій пластинці, яку можна побачити у вітрині виставки (розкопки по вул. Кирилівська, 37). Після реставрації на ній сталі помітні зображення – візантійський імператор одягнутий в церемонний одяг, з державою в правій руці та лабарумом в лівій – на пластині були відтіснуті зображення аналогічні візантійській номісмі-тетартеріону Романа ІІІ Агріра (1028 – 1034). Немає сумнівів, що на пластині майстер у Києві випробував новий штемпель під час його виготовлення. Він намагався досягнути повної відповідності оригіналу і навіть зробив імітацію грецького напису з іменем імператора – Роман.
Ми дуже мало знаємо про технологію виготовлення візантійських грошей, тому знахідка, що відображає технологічний процес є унікальною та значущою не лише для давньоруської, але і для візантійської археології в цілому. Не менш важливим запитанням є навіщо у давньоруському Києві підробляли візантійські гроші?
Цікавій знахідці київських археологів та спробі її інтерпретації присвячена доповідь В. Баранова, яка відбудеться 27 січня 2019 року о 14.00. за адресою Андріївський узвіз, 5/31.

Tags: